ადაპტირებული გაკვეთილის გეგმები




გაკვეთილის გეგმა
კლასი  VII კლასი
საგნობრივი პროგრამა: ისტორია
გაკვეთილის თემა:  პირველყოფილი სამყარო

მოსწავლეთა რაოდენობა: 17მოსწავლე
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა:        მარიამ აბესლამიძე (2 მოსწავლე) 
გაკვეთილის მიზანი:
მიზანი/მიზნები მთელი კლასისთვის, ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით
გაკვეთილის მიზანია მოსწავლეები გაეცნონ პირველყოფილი ადამიანების გარემოს და  როგორ ცხოვრობდნენ ისინი ამ გარემოში.

გაკვეთილის მიზანი:
მიზანი/ მიზნები სსსმ მოსწავლისთვის (უნდა იყოს ლოგიკურ ბმაში მთელი კლასისთვის განსაზღვრულ მიზანთან, მნიშნელოვანია იყოს ადაპტირებული სსსმ მოსწავლის საჭიროებების შესაბამისად)
გაკვეთილის მიზანია მოსწავლე გაეცნოს როგორ ცხოვრობდნენ უძველესი ადამიანები.

სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები (გაკვეთილის ბოლოს, რა სასწავლო შედეგს მიაღწევს მთელი კლასი და სსსმ მოსწავლე)
მოსწავლეები შესძლებენ
ისტ.VII.1. მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს ფაქტები და მოვლენები შესაბამის ისტორიულ ეპოქებთან.
·         ასახელებს საუკუნესა და ათასწლეულს, რომელსაც კონკრეტული თარიღი მიეკუთვნება;
·         ადგენს ცხრილ, რომელშიც სახელმძღვანელოში არსებულ თემებთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან თარიღებს ალაგებს ქრონოლოგიური თანმიმდევრობით და მიაკუთვნებს შესაბამის ისტორიულ ეპოქას.
ისტ.VII.5. მოსწავლეს შეუძლია ახსნას, თუ რა გავლენას ახდენს ბუნებრივი პირობები დასახლების ტიპებზე, საზოგადოების, ტრადიციებისა და მეურნეობის განვითარბაზე.
·         განსაზღვრავს დასახლების ტიპებს და მსჯელობს კონკრეტულ ისტორიულ-გეოგრაფიულ გარემოში მათი გაჩენის მიზეზებზე. მსჯელობს სხვადასხვა გარემოში მოსახლეობის განსახლების კულტურულ და სამეურნეო თავისებურებებზე.


სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები (გაკვეთილის ბოლოს, რა სასწავლო შედეგს მიაღწევს მთელი კლასი და სსსმ მოსწავლე)
სსსმ მოსწავლე შესძლებს
ისტ.VII.5. მოსწავლეს შეუძლია ახსნას, თუ რა გავლენას ახდენს ბუნებრივი პირობები დასახლების ტიპებზე, საზოგადოების, ტრადიციებისა და მეურნეობის განვითარბაზე.
·         განსაზღვრავს დასახლების ტიპებს და მსჯელობს კონკრეტულ ისტორიულ-გეოგრაფიულ გარემოში მათი გაჩენის მიზეზებზე. მსჯელობს სხვადასხვა გარემოში მოსახლეობის განსახლების კულტურულ და სამეურნეო თავისებურებებზე.

გაკვეთილი ააგეთ ისე, რომ იკვეთებოდეს სამივე ფაზის არსებობა - გაკვეთილის მსვლელობის აღწერა (3 ფაზა)
-         გამოწვევა
-         მიმდინარეობა
-         დასრულება
აქტივობა მთელი კლასისთვის
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი, და შეფასება
დრო
რესურსი
აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი, და შეფასება
დრო
რესურსი
გამოწვევა
ა)  მასწავლებელი მოსწავლებს სთხოვს გაიხსენონ ადამიანის წარმოშობის, განვითარებისა და განსახლების არეალი.
რა ასოციაცია უჩნდებათ გამოთქმაზე „პირველყოფილი ადამიანივით
5 წთ.
 სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
მიმდინარეობა
პრეზენტაცია
მასწავლებელი მოსწავლე აცნობს გაკვეთილის თემას და გაკვეთილს იწყებს მინი ლექციით. მოსწავლეებს შესაბამის ისტორიულ ეპოქას ძველი ქვას ხანა ანუ პალეოლითი  თუ როგორ იყო პირველყოფილი ადამიანი კლიმატურ პირობებზე დამოკიდებული. პირველყოფილი ადამიანის საცხოვრებელ გარემოს.  
თუკი სსსმ მოსწავლეს გაეფანტება ყურადღება თეორიული მასალის მოსმენისას, მასწავლებელი სთხოვს მას  დახატოს პირველყოფილი ადამიანის შრომის იარაღი მაგ.  ქვის ხელცული, რომელიც სახელმძღვანელოშია მოცემული.
10 წთ

პრაქტიკული აქტივობა
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაეცნონ სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტის პირველ აბზაცს და ტექსტის ბოლოს მოცემული ნახატის მიხედვით წერილობით აღწეროს „ცხოვრება ძველი ქვის ხანაში“. (პირველყოფილი ადამიანის ცხოვრების წესი, ჩასაცმელი, იარაღი და სხვ.) შემდეგ  ხდება ნამუშევრის პრეზენტაცია.




 10  წთ
სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
პრაქტიკული აქტივობა
მასწავლებელი  სსსმ მოსწავლეს სთხოვს სახელმძღვანელოში მონიშნული ტექსტი  გადაწეროს რვეულში, რომელსა შემდეგ წააკითხებს
იგივე 10  წთ
 სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
ბ)
 მოსწავლე დაასრულებს სახელმძღვანელოში არსებული ტექსტის წაკითხვას. შემდეგ შეავსებს ცხრილს, როგორ იყო გადანაწილებული საქმიანობა და მოვალეობა ოჯახის წევრებს   შორის.
ქალები და ბავშვები
კაცები




10 წთ
სახელმძღვანელო რვეული ,კალამი
ბ)  ცხრილის შევსება მასწავლებლის დახმარებით
ჩამოთვლილია  პირველყოფილი ადამიანის საქმიანობები და მიუჩენს შესაბამის გრაფა:
ნადირობა, თევზაობა,  სოსკოს შეგროვება, ხილის კრეფა,
ქალები და ბავშვები
კაცები




იგივე 15 წთ
 წინასწარ გამზადებული ცხრილი.

გ) მოსწავლეები საქრთელოს რუკის დახმარებით დაასახელებს ქვის ხანის ძეგლებს საქართველოს ტერიტორიაზე
5 წთ
ცხრილი #2
გ) მასწავლებელი სსსმ მოსწავლეს სთხოვს  საქართველოს კონტურულ რუკაზე  გააფერადოს საქარელოს ერთ-ერთ კუთხე. შემდეგ მასწავლებელი ეხმარება ამ კუთხის დასახელებაში

იგივე 5 წთ
საქართველოს კონტურული რუკა.
დ) მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, იმუშაონ ინდივიდუალურად.
 და შეავსონ ცხრილი როგორ  იყენებდნენ ნანადირევს უძველესი და თანამედროვე  ადამიანები.
 შემდეგ კითხვა-პასუხით შევაჯამებს ნასწავლს
·         სად და როგორ ცხოვრობდნენ პირველყოფილი ადამიანები?
·         როგორ იყო მათი საარსები გარემო?
·         რით იკვებებოდნენ და ა.შ.

იგივე 12 წთ
დავალება სახელმძღვანე
ლოდან
დ) სანამ მოსწავლეები ასრულებენ ინდივიდუალურ დავალება, მასწავლებელი მუშაობს სსსმ  მოსწავლესთან და ეხმარბა ტექსტის წაკითხვასა  და  გააზრებაში მარტივი კითხვების დასმით.
იგივე 12 წთ
ორი მდინარის გამოსახულება
შეჯამება
მოიძიე ინფორმაცია დედამიწის სხვადასხვა კუთხეში მცხოვრები შემგროვებელ-მონადირე ტომების ყოფისა და ტრადიციების შესახებ. შეადარე ეს საზოგადოება ერთმანეთს.
 3 წთ










დავალება სახელმძღვანე
ლოდან
შეჯამება მასწავლებელი  მოსწავლეს სთხოვს რამდენიმე სიტყვით დაახასიათოს   პირველყოფილი ადამიანის სქმიანობა.



 3 წთ










საქართველოს კონტურული რუქა







სსიპ ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ სალიბაურის N2 საჯარო სკოლა
გაკვეთილის გეგმა
საგანი- ჩვენი საქართველო
კლასი- VI 
სსსმ მოსწავლე- დიეგო ბერიძე 
მასწავლებელილიანა ტაკიძე             

გაკვეთილის თემა:  დავით აღმაშენებლი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 23 მოსწავლე
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა: 1 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი:
მიზანი/მიზნები მთელი კლასისთვის, ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით
მოსწავლეები შეისწავლიან დავით აღმაშენებლის მოღვაწეობას მის მიერ განხორცილებულ რეფორმებს და იმსჯელებენ მიშ შედეგებზე. დააკავშირებენ ერთმანეთ უცნობ და ნასნობ მასალას და გამოიტანებენ ლოგიკურ დასკვნებს.

გაკვეთილის მიზანი:
მიზანი/ მიზნები სსსმ მოსწავლისთვის (უნდა იყოს ლოგიკურ ბმაში მთელი კლასისთვის განსაზღვრულ მიზანთან, მნიშნელოვანია იყოს ადაპტირებული სსსმ მოსწავლის საჭიროებების შესაბამისად)
 მოსწავლემ შეძლოს დაასახელოს საქართველოს  მეფე დავით აღმაშენებელი და მის მიერ განხორციელებული მნიშვნელოვანი რეფორმები ( მაგ. სამხედრო რეფორმა ან ერთი რომელიმე სხვა.)
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები (გაკვეთილის ბოლოს, რა სასწავლო შედეგს მიაღწევს მთელი კლასი და სსსმ მოსწავლე)აზ.
აზ.  ეც.V-VI.6.   ა    დაახაოს   ისტულ  ოქაში აქართოში არი  ართლობი ებ.
გი ალაჩოა, თუ სწ:
· ჩაოთს     ა     ტის     მმარლობის     სისტმის     თად ახასიათბს, ათ შვმინ არლად ათ;
·   თს მმრთლოის ფორას.
 საზ.მეც.V-VI.7. სწს შაახასიათოს აქართლოს ისტორიის გაორჩული რონები, როც ქ მმართველოაშიწი.
გი ალაჩოა, თუ სწ:
·  ჩაოთ  როს  ოღ ისტორულ  ბს.  გარა თ როლს მმართლო სტრუქ;
·  გართნეისაგან მმართვე ეპოქბი მივი ;
·  ჩაოთ ახასიათ მმართველოაში წილე ისტორულ მირ გაარ ახმწიფო ისბს. გაოთქ უთ აზრას ათ შ;


სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები (გაკვეთილის ბოლოს, რა სასწავლო შედეგს მიაღწევს მთელი კლასი და სსსმ მოსწავლე)
სსსმ მოსწავლე შესძლებს
საზ.მეც.V-VI.7. სწს შაახასიათოს აქართლოს ისტორიის გაორჩული რონები, როც ქ მმართველოაშიწი.
გი ალაჩოა, თუ სწ:
·  ჩაოთ  როს  ოღ ისტორულ  ბს.  გარა თ როლს მმართლო სტრუქ;


გაკვეთილი ააგეთ ისე, რომ იკვეთებოდეს სამივე ფაზის არსებობა - გაკვეთილის მსვლელობის აღწერა (3 ფაზა)
-         გამოწვევა
-         მიმდინარეობა
-         დასრულება
აქტივობა მთელი კლასისთვის
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი, და შეფასება
დრო
რესურსი
აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი, და შეფასება
დრო
რესურსი
გამოწვევა
ა)  მასწავლებელი გაკვეთილს იწყებს „ვიცი, მინდა ვიცოდე, ვისწავლე“  მეთოდის გამოყენებით. მოსწავლეებს სთხოვს გაიხსენონ რა იციან დავით აღმაშენებლის შესახებ. მასწავლებელი პასუხებს წერს გარფაში „ვიცი“.  შემდეგ სთხოვა უკრნახონ რის გაგება სურთ ამ საკითხთან დაკავშირებით  და პასუხი შეაქვს გრაფაში „მინდა ვიცოდე“
10წთ.
 სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
მიმდინარეობა
შემდეგ მასწავლებლის მითითებით მოსწვლეები ეცნობიან სახელმძღვანელოში მოცემულ ტექსტს და ავსებენ გრაფას „ვისწავლე“
ვიდრე მოსწავლეები ტექსტზე მუშაობენ მასწავლებელი სსსმ რამდენიმე სიტყვით უხსნის ვინ იყო დავით აღმაშენებლი (მაგ. დავით ღმაშენებლი საქარველოს მეფე იყო დიდი ხნის წინ. მან განადგურებული და დანგრეული ქვეყანა ააშენა, შექმნა ძლიერი არმია)
 სამივე გრაფის შევსების შემდეგ მასწავლებელი უბრუნდება  გრაფას  „მინდა ვიცოდე“ და სთხოვს მოსწავლეებს გაეცა თუ არა პასუხები მათთვის საინტერესო კითხვებს
სსსმ მოსწავლეს ეკითხება  საქართველო რომელი მეფის შესახებ  შეისწავლა დღეს.
15წთ

პრაქტიკული აქტივობა


მასწავლბელი მოსწავლეებს სთხოვს წერილობით შეასრულონ სახელმძღვანელოში  მოცემული წყაროების მიხედვით    სავარჯიშო  და წარმოადგინონ
 პრეზენტაცია.



10წთ
სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
პრაქტიკული აქტივობა
მოსწავლეს სთხოვს რვეულში გადაიწეროს ტექსტიდან  მასწავლებლის მიერ მონიშნული რამდენიმე წინადადება.

დავითი სამეფო ტახტზე ავიდა 16 წლის.
ქვეყანა დარბეული იყო თურქ-სელჩუკების შემოსევებისაგან.
და შემდეგ   წააკითხებს.
10  წთ
 სახელმძღვანელო
რვეული, კალამი
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს რვეულში დახაზონ ქრონოლოგიური სკალა და მასზე დაიტანონ დავით აღმაშენებლის მიერ შემოერთებული ქალაქების სახელები, მათი შემოერთების თარიღები
8 წთ
ცხრილი #2
გ) მასწავლებელის დახმარებით მოსწავლე  გადაიწერს სავარჯიშოს ტექსტს და ვარსკვალვის  ნაცვლად  ჩასვამს გამოტოვებული სიტყვას.
1089 წელს საქარველოს სამეფო ტახტზე ავიდა ------ წლის დავითი.  (გამოტოვებული სიტყვა   16,18)
8 წთ
 მასწავლებლის მიერ  წინასწარ გამზადებული საქართველოს კონტურული რუკა.
შეჯამება
აჯამებენ შესწავლი თემას. მსჯელობენ  დავითის მოღვაწეობისა და რეფორმების შედეგებზე შეძლო თუ არა ქვეყნის მძიმე მდგომარეობიდა გამოვანა


შეჯამება
  მოსწავლე კითხულობ შესრულებულ საკლასო დავალებას


დავალების რევული, კალამი
საშინაო დავალება
რვეულში გადაიტანონ ქრონოლოგიური სკალა  და მასზე დაიტანეთ გაკვეთილში მოხსენიებული ყველა თარიღი
 2წთ.








დავალება სახელმძღვანე
ლოდან
საშინაო დავალება
 რვეულში  გადიწერო წყარო „გ“ მონიშნული წინადადება და წაიკითხოს.


 2 წთ










სახელმძღვანელო









მასწავლებელი:                                                                           ლიანა   ტაკიძე 

Комментариев нет:

Отправить комментарий