სსიპ ხელვაჩაურის
მუნიციპალიტეტის სოფელ სალიბაურის N2 საჯარო სკოლა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი
|
ტაკიძე ლიანა პ/ნ--------------------
|
||
საგანი
|
ისტორია
|
||
სწავლების საფეხური,
კლასი
|
საშუალო საფეხური, XI კლასი.
|
||
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი
|
20. 03. 2018 წელი
|
||
თემა
|
თავისუფლების დიდი ქარტიიდან პარლამენტამდე
|
||
გაკვეთილის
ტიპი
|
გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული.
|
||
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
|
45
|
||
გაკვეთილის
მიზანი
|
ცოდნა
·
გაეცნობიან
„თავისუფლების დიდი ქარტიისა“ და პარლამენტის შექმნის მიზეზებს;
·
გააანალიზებენ ადამიანის სოციალურ და პოლიტიკურ მდგომარეობას;
·
შეძლებენ ისტორიულ წყაროებზე მუშაობას და საჭირო ინფორმაციის
მოპოვებას;
·
გაიაზრებენ
შუა საუკუნეების ევროპაში პოლიტიკური ძალაუფლების
საკითხებს.
|
უნარები
·
გამოთქვამენ მოსაზრებას, თუ რატომ იყო მმართველობის
ესა თუ ის ფორმა დამახასიათებელი ამა თუ იმ ეპოქისათვის
·
შეძლებენ ისტორიული პროცესების გააზრებას და თანამედროვეობისათვის ამ პროცესების მნიშვენლობის შეფასებას;
·
გამოიყენებენ ქსელური ძიების, ტექსტის ელექტრონულ
დამუშავებასა და ტექსტური შეტყობინებების პროგრამებს.
·
·
შეძლებენ პიროვნული და საზოგადოებრივი
პრობლემის
გააზრებას და სხვადასხვა საკითხებს შორის
კავშირების
დადგენას.
|
დამოკიდებულებები/
ღირებულებები
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ
მაღალზნეობრივი ღირებულებები:
ადამიანის სიცოცხლისა
და უფლებების პატივისცემა;
ტოლერანტობა;
სამართლიანობა და კანონის პატივისცემა;
|
გაკვეთილის
ამოცანები/ სწავლის შედეგები
|
მოსწავლეები:
·
შეძლებენ
დროსა და სივრცეში ორიენტაციას;
·
ფაქტებისა და მოვლენების ინტერპრეტაციას;
·
თვალსაჩინოების შექმნა-გამოყენებას;
·
სლიდ-შოუს მომზადებას და ჩვენება powr
point-ის გამოყენებით;
·
ინფორმაციის მოპოვებას და ორგანიზებას;
·
პრობლემის გააზრებას და სხვადასხვა საკითხებს შორის
კავშირის დადგენას;
·
ჯგუფში მუშაობა-თანამშრომლობას;
·
განუმტკიცდებათ პრეზენტაციის, ორატორობის უნარი;
·
თვითშეფასებას,
ურთიერთშეფასებას
|
||
ეროვნული სასწავლო
გეგმის სტანდარტი
|
ისტ.XI.3.
მოსწავლეს შეუძლია
სახელმწიფოს რაობისა
და მნიშვნელობის
ანალიზი.
შედეგი თავლსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს სახელმწიფოს მახასიათებლების შესახებ.
·
ტიპოლოგიურად აჯგუფებს სხვადასხვა
ეპოქის
სახელმწიფოებს,
ადარებს
მათ
ერთმანეთს;
· ადარებს
სახელმწიფოს
სოციალური
ორგანიზაციის
სხვა
ფორმებს;
მსჯელობს
მის
დადებით
და
უარყოფით
მხარეებზე.
ისტ.XI.4.
მოსწავლეს შეუძლია
მმართველობითი სტრუქტურების
ჩამოყალიბებისა და
დროში ცვალებადობის
ანალიზი.
შედეგი თავლსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს თუ რა იწვევს სახელმწიფო მმართველობით სტრუქტურებში
ცვლილებების
აუცილებლობას;
·
გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას,
თუ
რატომ
იყო
მმართველობის
ესა
თუ
ის
ფორმა
დამახასიათებელი
ამა
თუ
იმ
ეპოქისთვის;
·
ადარებს საქართველოში სხვადასხვა პერიოდში
არსებულ
მმართველობით
სტრუქტურებს
სხვადასხვა
ქვეყანაში
თანადროულ
მმართველობით
სტრუქტურებთან;
ისტ.XI.6.
მოსწავლეს შეუძლია
სოციალური სტრუქტურების
ურთიერთმიმართების კვლევა.
შედეგი თავლსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას
პიროვნების
ქონებრივ
და
სოციალურ
მდგომარეობას შორის ურთიერთმიმართების შესახებ;
·
აჯგუფებს სხვადასხვა საზოგადოებაში განსხვავებული
სოციალური
ფენების
წარმომადგენლებს
და
მსჯელობს
მათ
უფლებებსა
და
მოვალეობებზე;
|
||
მოსწავლეთა
ორგანიზების ფორმები
|
·
მთელ კლასთან მუშაობა;
·
ინდივიდუალური მუშაობა;
·
ჯგუფური მუშაობა;
|
||
გაკვეთილზე
გამოყენებული ძირითადი მეთოდები და სტრატეგიები
|
·
გონებრივი
იერიში;
·
პრეზენტაცია;
·
წყაროს ანალიზი;
·
მსჯელობა;
·
სეგმენტური მეთოდის გამოყენება;
|
||
სასწავლო მასალა
და რესურსი
|
·
სახელმძღვანელო- ისტორია- XI კლასის
ავტორები: გ. აბდალაძე; ბონდო კუპატაძე ნ. ახმეტელი; ნ. მურღულია. ინტერნეტრესურსი- https://ka.wikipedia
·
კომპიუტერული ტექნიკა;
·
კალამი, დაფა ცარცი, კალამი, ჭიკარტები, თაბახის ფურცელები,
·
სეგმენტური
ცხრილი.
|
||
გაკვეთილის
მენეჯმენტი, აქტივობები
|
საორგანიზაციო
საკითხები 2 წთ.
A
ფაზა - გამოწვევა (5 წთ)
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის თემას, მიზნებს და შეფასების რუბრიკას (დანართი 1.2.3.4.5).
მასწავლებელი მოსწავლეებს წინასწარ გააცნობს
გაკვეთილზე შესასრულებელ სამუშაოს.
აქტივობა 1. წინარე ცოდნის გააქტიურების
და მოტივაციის ამაღლების მიზნით მასწავლებელი
მოსწავლეებს მიმართავს კითხვით:
გაიხსენონ უძველესი
სახელმწიფოები და მათი მმართველობის
ფორმები;
რა განისაზღვრავდა ადამიანის ადგილს და როლს საზოგადოებაში;
B ფაზა -
შინაარსის რეალიზება
(25 წთ)
აქტივობა 2. მასწავლებელი მოსწავლეებს
სთხოვს წარმოადგინონ დავალება, რომელიც წინასწარ ჰქონდათ მიცემული ჯგუფს.
მოეძიათ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა დეკლარაციის შესახებ ერთ-ერთი მოსწავლე წარმოადგენს პრეზენტაციას
powr point-ის მეშვეობით ;
შემდეგ ჯგუფები გაეცნობიან
სახელმძღვანელოში არსებული ტექსტს და ნაწყვეტი წყარო ა. „თავისუფლების დიდი ქარტიიდან“. შეადარებენ „ადამიანის უფლებათა დეკლარაციას“, გაანალიზებენ რა მნიშვნელობა ჰქონდა ამ დოკუმენტს
თანამედროვეობისათვის, რა შეიცვალა საუკუნეების
შემდეგ იმუშავებენ კითხვებზე, რომელიც ჯგუფებს ბარათებზე დაწერილი დაურგდებათ.
I ჯგუფი - ა) ახსენი თავისუფლების დიდი ქარტიის შექმნის მიზეზები
ვისი ინტერესები ირღვეოდა მეფის
მხრიდან?
ბ) ადამიანის
უფლებათა დეკლარაციის შექმნის მიზეზი ვისი
ინტერესი ირღვეოდა?
II
ჯგუფი- ა) რას ნიშნავს
თავისუფლება „თავისუფლების დიდი
ქარტიის“ მიხედვით ?
ბ)
რას ნიშნავს თავისუფლება „ადამიანის უფლებათა
დეკლარაციის“ მიხედვით?
III
ჯგუფი - ა) მოსახლეობის რომელ სოციალურ ფენის ინტერესს
იცავდა ქარტია და რომლის არა?
ბ) იცავდა თუ არა ადამიანის უფლებათა დეკლარაცია
ღარიბთა უფლებებს?
IV ჯგუფი- ა) „თავისუფლების დიდი ქარტია“ ზღუდავდა თუ არა
ინგლისის მეფის ხელისუფლებას ?
ბ)
ზღუდავს თუ არა „ადამიანის უფლებათა დეკლარაცია“
სახელმწიფო მოხელის უფლებებს?
ჯგუფებიდან
თითო წევრი წარმოადგენს ჯგუფის ნამუშევარს.
შემდეგ მოსწავლეები გამართავენ მსჯელობას, თუ რა
შეიცვალა საუკუნეების განმავლობაში ადამიანის უფლებათა დაცვის მიმართულებით,
დღეს ვინ არის პასუხისმგებელი ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვაზე, ისაუბრებენ ადამიანის უფელებების დაცვის მნიშვნელობაზე:
აქტივობა
3.
მასწავლებელი მოსწავლეებს მიმართავს კითხით:
შუა საუკუნეების ევროპაში ვისი
ვალდებულება იყო „თავისუფლების დიდი ქარტიის“
პირობების შესრულება?
როგორ ფიქრობთ მისაღები იქნებოდა
თუ არა მეფისთვის ქარტიის პირობები ? (პასუხი დაასაბუთე)
რამდენად შეასრულებდა მეფე მას?
შემდეგ მასწავლებელი სთხოვს
მოსწავლეებს წაიკითხონ დარჩენილი ტექსტი. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ მოსწავლეები
გამართავენ
მსჯელებას წოდებრივ- წარმომადგენლობით ორგანოებს შექმნის მიზეზებზე, შეადარებენ შუა საუკუნების ევროპაში შექმნილ წოდებრივ- წარმომადგენლობით ორგანოებს ერთმანეთს, დაასაბუთებენ, რომელი მათგანი იყო უფრო ქმედით უნარიანი და რომელი ნაკლებად.
მასწავლებელი მოსწავლეებს მიმართავს
კითხვით:
რა იციან თანამედროვე საკანონმდებლო ორგანოს, პარლამენტის
შესახებ?
ჰქონდა თუ არა მნიშვნელობა შუა საუკუნეების ევროპაში მიმდინარე პოლიტიკურ
პროცესებს თანამედროვე პარლამენტის შექმნაში?
როდის მოხდა საქართველოში ინგლისის მსგავსი გამოსვლები და რით დასრულდა
ის?
C ფაზა - რეფლექსია
(13 წთ)
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა
ფორმატზე დახაზული სეგმენტური ცხრილი, (იხ. დანართი 6) სადაც ჯგუფის ყველა
წევრმა თავის სეგმენტში უნდა ჩაწეროს საკუთარი მოსაზრება:
·
თუ
რა საფრთხეს უქმნის საზოგადოებასა და პიროვნებას დაუსჯელობა კანონის დარღვევისათვის
·
რა მნიშვნელობა აქვს საკანონმდებლო ორგანოს არსებობას ქვეყანაში. შემდეგ ჯგუფის წევრები გაუზიარებენ ერთმანეთს
მოსაზრებებს, ხოლო ცენტრში ჩაწერენ დასკვნას და წარუდგენენ კლასს.
საშინაო დავალება
- წაიკითხონ ნიკო ლორთქიფანიძის დადიანის ასული და მათხოვარი.
მოსწავლეებს დაურიგდებათ მოსწავლის თვითშეფასების სქემა
|
||
შეფასება
|
გაკვეთილის მსვლელობის
დროს მოსწავლეები ფასდებიან განმავითარებელი კომენტარებით, ეძლევა რეკომენდაციები. თითოეული მოსწავლის მუშაობაზე დაკვირვების შედეგად
კეთდება სპეციალური ჩანაწერები მონიტორინგის
ფურცელზე და ფასდება განმსაზღვრელი შეფასების სქემის მიხედვით. (2 წთ).
|
||
სსიპ ხელვაჩაურის
მუნიციპალიტეტის სოფელ სალიბაურის N2 საჯარო სკოლა
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი
|
ტაკიძე ლიანა პ/ნ --------------
|
საგანი
|
ისტორია
|
კლასი
|
XI
|
ჩატარების თარიღი
|
12.04.2018 წ.
|
თემა
|
ანტიოსმალური კოალიცია. საქართველოს დაშლა სამეფო- სამთავროებად
|
მიზანი
|
·
მოსწავლეები გაეცნობიან საქართველოს პოლიტიკურ და
ეკონომუკურ ვითარებას XIV-XV
საუკუნიში. განსაზღვრავენ საქართველოს სამეფო სამთავროებად
დაშლის მიზეზებს, იმსჯელებენ პრობლემიდან გამოსავლის გზებზე, გამოთქვამენ ვარაუდებს და
იპოთეზებს. იყო თუ არა შესაძლებელი საქართველოს სამეფო სამთავროებად დაშლის თავიდან აცილება და როგორ.
|
გაკვეთილის ტიპი
|
პრობლემაზე ორიენტირებული
|
დრო
|
45 წთ
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
|
გაკვეთილის ამოცანები/ სწავლის შედეგები
|
მოსწავლეები
შეძლებენ:
·
დროსა და სივრცეში ორიენტაციას;
·
ფაქტებისა და მოვლენების ინტერპრეტაცია;
·
ინფორმაციის მოპოვებასა და ორგანიზებას;
·
პრობლემის გააზრებას და სხვადასხვა საკითხებს შორის
კავშირის დადგენას;
·
ჯგუფში მუშაობა-თანამშრომლობას;
·
თვითშეფასებას,
ურთიერთშეფასებას:
|
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
|
ისტ.XI.4. მოსწავლეს
შეუძლია მმართველობითი
სტრუქტურების ჩამოყალიბებისა
და დროში
ცვალებადობის ანალიზი.
შედეგი თავლსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს თუ რა იწვევს სახელმწიფო მმართველობით სტრუქტურებში
ცვლილებების
აუცილებლობას;
·
გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას,
თუ
რატომ
იყო
მმართველობის
ესა
თუ
ის
ფორმა
დამახასიათებელი
ამა
თუ
იმ
ეპოქისთვის;
·
ადარებს საქართველოში სხვადასხვა პერიოდში
არსებულ
მმართველობით
სტრუქტურებს
სხვადასხვა
ქვეყანაში
თანადროულ
მმართველობით
სტრუქტურებთან
ისტ. XI.5. მოსწავლეს
შეუძლია საქართველოსა
და მსოფლიოში
საშინაო და
საგარეო პოლიტიკის
საკვანძო საკითხების
კვლევა
შედეგი თავლსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ირჩევს ერთ-ერთ სახელმწიფოს და აჯგუფებს
რომელიმე
ეპოქაში
მისი
გაერთიანების
ან
დაშლის
განმაპირობებელ
საგარეო
და
საშინაო
ფაქტორებს;
·
ირჩევს ერთ-ერთ ეპოქას და ადარებს სხვადასხვა სახელმწიფოს ინტერესებს
საქართველოს
მიმართ;
·
წერს თემას მსოფლიოში განვითარებული უმნიშვნელოვანესი ისტორიული
მოვლენის
შესახებ,
რომელმაც
ასევე
გავლენა
მოახდინა
ქართული
სახელმწიფოს
(სახელმწიფოების)
შემდგომ
განვითარებაზე;
·
თანაკლასელების ჯგუფთან ერთად
ირჩევს
პოლიტიკურ
მოღვაწეს
და
მსჯელობს
მის
მიერ
არჩეული
საგარეო
თუ
საშინაო
პოლიტიკური
კურსის
შედეგებზე.
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები
|
·
მთელ კლასთან მუშაობა;
·
ინდივიდუალური მუშაობა;
·
ჯგუფური მუშაობა;
|
გაკვეთილზე გამოყენებული ძირითადი მეთოდები და სტრატეგიები
|
·
გონებრივი იერიში;
·
მორფოლოგიური (არჩევითი) მატრიცა;
·
ვიდეორგოლის ნახვა და ანლიზი;
|
სასწავლო მასალა და რესურსი
|
·
სახელმძღვანელო -ისტორია- XI
კლასის
ავტორები: გ. აბდალაძე; ბ. კუპატაზე; ნ. ახმეტელი; ნ. მურღულია.
გამომცემლობა „
დიოგენე“;
·
ინტერნეტრესურსი- https://www.youtube.com/watch?v=Ywdd3A1xLxk
·
კომპიუტერული ტექნიკა;
·
მორფოლოგიური მატრიცა ფორმატზე; ( ნიმუში იხ. დანართი
5.)
·
დაფა
ცარცი, კალამი, ჭიკარტები, თაბახის ფურცლები,
|
გაკვეთილის მენეჯმენტი, აქტივობები
|
საორგანიზაციო
საკითხები 2 წთ.
A
ფაზა - გამოწვევა (8 წთ)
მოსწავლეები გაეცნობიან
გაკვეთილის თემას, მიზნებს და შეფასების რუბრიკას (დანართი 1.2.3.4). მასწავლებელი
მოსწავლეებს წინასწარ გააცნობს გაკვეთილის შესასრულებელ სამუშაოს.
წინარე ცოდნის გააქტიურების
მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს მიმართავს
კითხვით:
1.
გაიხსენეთ რა შდეგით დასრულდა საქართველოში თმურ-ლენგის
ლაშქრობები?
2.
რა შეიცვალა საქართველოში ბიზანტიის დაცემის შემდეგ,
რა საფრთხეს უქმნიდა ოსმალეთა სახელმწიფო საქართველოს ?
3.
როგორი
იყო პოლიტიკური ვითარება XV
საუკუნის საქართველოში?
შემდეგ მასწავლებელი კლასს წარუდგენს დოკუმენტურ ფილმს „მეფური სიმართელე“ (4 წთ) რათა მოსწავლეებისთვის
უფრო ნათელი იყოს XV საუკუნის საქართველოს სამეფოს საშიანო ვითარება.
B ფაზა -
შინაარსის რეალიზება
(25 წთ)
მასწავლებელო მოსწავლეებს სთხოვს დაასახელონ
პრობლემები, რომლებმაც გამოიწვია საქარეთველოს სამეფო სამთავროებად დაშლამ. მოსწავლეთა მიერ
დასახელებულ პრობლემებს მასწავლებელი წერს დაფაზე. შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად პრობლემებს
აჯგუფებს ქვეპრობლემებად.
მოსწავლეებს მათ მიერ გამოყოფილ
ქვეპრობლემები გადააქვთ მორფოლოგიური მატრიცის
შესაბამის ვერტიკალურ სვეტში, რომელიც წინასწარ
გამზადებულია და დაფასთან არის გაკრული.
მასწავლებელი სვამს პრობლემის
გადაჭრაზე ორიენტირებულ კითხვას: თქვენი აზრით რა გზით იყო შესაძლებელი პრობლემის
მოგვარება? ამის შემდეგ მასწავლებელი კლასს ყოფს იმდენ ჯგუფად, რამდენი ქვეპრობლემაც არის დასახელებული;
თითოეულ ჯგუფს სამუშაოდ ეძლევა დავალება:
მოძებნონ მითითებული ერთი ქვეპრობლმის
გადაჭრის ალტერნატიულ გზები, რომელსაც ჩაწერენ დაფასთან გაკრული
მატრიცის შესაბამის ქვეპრობლემის გასწვრივ. (მოსწავლეთა ნამუშევარზე კომენტარს
მასწავლებელი არ კეთებს)
მასწავლებელი კლასთან ერთად
იწყებს მსჯელობას შემდეგი კითხვის ირგვლივ:
იმისათვის, რომ საქართველოს სამეფო-სამთავროებად დაშლა თავიდან აგვეცილებინა,
პრობლემის გადაჭრის რომელი გზა იქნებოდა
ეფექტური?
ან ქვეპრობლემის გადაჭრის გზების,
როგორი კომბინაციები იქნებოდა უფრო შედეგიანი?
მოსწავლეები ქმნიან პრობლემის
გადაჭრის ვარიანტებს და ასაბუთებენ, რატომ შექმნეს ასეთი კომბინაციები. ასე შეიქმნება
პრობლემის გადაჭრის რამდენიმე გზა. შემდეგ მოსწავლეები მსჯელობენ, პრობლემის მოგვარების
შერჩეულ გზებიდან, რომელი კომბინაცია იქნებოდა იმ ეპოქისათვის ყველაზე ხელსაყრელი
და რეალისტური.
C ფაზა - რეფლექსია
( 9 წთ)
გაკვეთილის ბოლოს ვაჯამებ
განხილულ საკითხს. ჯგუფები იმუშავებენ კითხვებზე, რომელიც ბარათებზე დაწერილი დაურგდებათ.
1. შეაფასე რა კულტურულ,
ეკონომიკურ და პოლიტიკურ შედეგს მოუტანდა
საქართველოს სამეფო-სამთავროებად დაშლა?
2. რა
გარემოებების გამო თქვა უარი კონსტანტინე II
საქართველოს გაერთიენებისათვის ბრძოლის დაწყებაზე?
3. შეაფასე
ყვარყვარე ათაბაგისა და ბაგრატ ერისთავის საეკლესიო პოლიტიკა იმსჯელეთ შედეგებზე?
4. თქვენი
აზრით იქნებოდა თუ არა შეაძლებელი მომავალში სამ სამეფოდ და ერთ საათაბაგოდ დაშლილი
საქართველოს გაერთიანება?
ჯგუფებიდან
თითო წევრი წარმოადგენს ჯგუფის ნამუშევარს.
მოსწავლეებს დაურიგდებათ მოსწავლის თვითშეფასების სქემა.
საშინაო დავალება - გაიხსენე,
საქართველოს ისტორიიდან, შინაომების რომელიმე მაგალითი. ჩამოაყალიბე შენი დამოკიდებულება
ქვეყნის შიდა დაპირისპირებისა და სამოქალაქო
ომების მიმართ. დავალება წერილობით წარმოადგინეთ.
|
შეფასება
|
გაკვეთილის მსვლელობის
დროს მოსწავლეები ფასდებიან განმავითარებელი კომენტარებით, ეძლევა რეკომენდაციები. თითოეული მოსწავლის მუშაობაზე დაკვირვების შედეგად
კეთდება სპეციალური ჩანაწერები მონიტორინგის
ფურცელზე და ფასდება განმსაზღვრელი შეფასების სქემის მიხედვით. (1წთ).
|
ისტორიის მასწავლებელი:
ლ. ტაკიძე
მორფოლოგიური
(გადაწყვეტილების მიღების, არჩევანის) მატრიცა ნიმუში
ქვეპრობლემა
|
I გზა
|
IIგზა
|
IIIგზა
|
IVგზა
|
ინტეგრირებული გაკეთილი
სსიპ
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ სალიბაურის N2 საჯარო სკოლა
ინტეგრირებული გაკვეთილი
1
|
ინტეგრირებული
საგნები და პედაგოგები
|
საქართველოს ისტორია - ლიანა ტაკიძე;
სამოქალაქო
განათლება - მთვარისა კვირკველია;
ქართული ენა
და ლიტერატურა- ვარდო ხოზრევანიძე.
|
2
|
გაკვეთილის
თემა
|
ისტორია
-„თერგდალეულები“ბატონყმობის გაუქმება XIX საუკუნის
60-70-იანი წლების რეფორმები;
სამოქალაქო
განათლება-ადამიანის უფლებათა საფუძვლები თანასწორობა და თავისუფლება;
ქართული ენა
და ლიტერატურა- „კაცია– ადამიანი?!“.
|
3
|
სწავლების საფეხური
და კლასი
|
საბაზო
IX კლასი
|
4
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
32
|
5
|
გაკვეთილის
მიზანი და განსავითარებელი უნარები
|
საქართველოს
ისტორია:მოსწავლეები შეძლებენ დაახასიათონ XIX საუკუნის
60-70-იანი წლებში საქართველოში განხორციელებული
რეფორმები. იმსჯელებენ ანტიბატონყმური მოძრაობის
გაძლიერების გამომწვევ მიზეზებზე, საგარეო
პოლიტიკურ ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე და
სოციალურ სტრუქტურებზე.
შეაფასებენ საგლეხო რეფორმების მნიშვნელობას.
სამოქალაქო
განათლება:
მოსწავლეები გაეცნობიან თავსუფლების არსს, გაიაზრებენ თავისუფლების მნიშვნელობას.
იმსჯელებენ ადამიანის რომელი უფლებები ირღვეოდა რეფორმამდე და რეფორმის შემდეგ.
ქართული ენა
და ლიტერატურა-მოსწავლეები გაეცნობიან ქართველი მებატონის ტიპურ
სახეს; იმსჯელებენ, როგორ ერწყმის ერთმანეთს
ფაქტი და მწერლის გამონაგონი ისტორიულ თემაზე შეთხზულ ნაწარმოებში; აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ
თავიანთ თვალსაზრისს; მსჯელობას განამტკიცებენ არგუმენტებით; შეძლებენ ტექსტის გააზრება- გაანალიზებას. მათ
მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვასა და ახსნას; საკუთარი აზრის წერილობით
გამოხატვას; სამეტყველო ქცევის შეცვლას სხვადასხვა განცდის გამომხატველი ინტონაციით;
საკლასო დისკუსიის წარმართვას.
განსავითარებელი
უნარები:
·
დროისა და სივრცეში ორიენტაცია
·
ფაქტებისა და მოვლენების ინტერპრეტაცია;
·
თვალსაჩინოების შექმნა გამოყენება;
·
სალიდ-შიუს მომზადება და ჩვენება powr
point-ის გამოყენებით;
·
ინფორმაციის მოპოვება დაორგანიზება;
·
პრობლემის გააზრება და სხვადასხვა საკითხების კავშირის
დადგენა
·
ჯგუფში მუშაობა-თანამშრომლობა;
·
პრეზენტაციის ორატორობის უნარი;
·
თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება
|
6
|
ესგ -ით მისაღწევი
შედეგები/ ინდიკატორები
|
ისტ.IX.2.მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს სხვადასხვა ისტორიული ეპოქის საქართველოში ეკონომიკური ურთიერთობების
განვითარება;
ისტ.IX.3.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს
ქართული სახელმწიფო
მმართველობითი სტრუქტურები;
ისტ.IX.4. მოსწავლეს შეუძლია საქართველოში
სოციალური
ურთიერთობების ისტორიის კვლევა;
ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს
საგარეო და საშინაო
ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და
განვითარებაზე;
მოქ.IX.1.მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საკუთარი პიროვნული
თვისებები, მისწრაფებები და შესაძლებლობები;
მოქ.IX.3.მოსწავლეს
შეუძლია გაანალიზოს პროფესიონალიზმის მნიშვნელობა
პიროვნების განვითარებისათვის;
მოქ.IX.7.მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს საქართველოს მრავალფეროვნების ძირითად მახასიათებლები;
მოქ.IX.8.მოსწავლეს
შეუძლია საზოგადოებაში მშვიდობიანი თანაარსებობის საფუძვლებისა და პირობების კვლევა.
ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე;
ქართ. IX. 2.მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიის მონაწილეთა მეტყველების მოსმენა და შეფასება საკომუნიკაციო ამოცანისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით;
ქართ. IX. 4. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიისა და კამათის ძირითადი ენობრივი მახასიათებლების ამოცნობა და გამოყენება;
ქართ. IX. 5.მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიისა და კამათის სტრატეგიების გამოყენება;
ქართ.
IX. 6. მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა;
ქართ. IX. 10. მოსწავლეს შეუძლია დეტალური ინფორმაციის, განსხვავებული თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა.
|
7
|
წინასწარი ცოდნა
|
საქართველოს ისტორია-მოსწავლეებმა იციან XIX საუკუნის საქართველოს პოლიტიკური ვითარება. იცის თერგდალეულთა მთავარი
მიზანიდა მათი ბრძოლის მეთოდები;
სამოქალაქო განათლება- ადამიანის უფლებათა
საფუძველი;
ქართული
ენა და ლიტერატურა-მოსწავლეები იცნობენ
ბატონყმობის თემაზე შექმნილ მხატვრულ ნაწარმოებებს, უნახავთ ამ თემატიკაზე გადაღებული ფილმები.
|
8
|
შეფასება
|
განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე;
განმსაზღვრელი- მოსწავლეთა აკადემიური მიღწევის დონის დადგენა.
|
9
|
საგანმანათლებლო
რესურსი და გამოყენებული ლიტერატურა
|
საქართველოს ისტორია-IX კლასის სახელმძღვანელო ავტორები: ო.ჯანელიზე;
ა.თაბუაშვილი; ლ.თავაზე; ნ.ირემაძე
გამომცემლობა „კლიო“;
სამოქალაქო განათლება- IX კლასის სახელმძღვანელო ავტორები: თ.მეიფარიანი, ლ.მიქიაშვილი ი. ჯალაღანია, მ.გონაშვილი,
გამომცემლობა „საქართველოს მაცნე“
ქართული ენა და ლიტერატურა –სახელმძღვანელო
VII, IX კლასი,2015 წელი,ვახტანგ
როდონაია, ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ
არაბული, მარინე ხუციშვილი.
ტექნიკა-ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი, ციფრული ფოტოაპარატი,ციფრული
ვიდეკამერა,საქართველოს რუკა,ფორმატები, თაბახის ფურცლები; ჭიკარტები, ცარცი, დაფა.
|
10
|
გაკვეთილის
მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი და დრო
|
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 90 წთ.
(გაკვეთილის თემა და მიზნები დაფიქსირებულია ფორმატზე და გაკრულია თვალსაჩინო
ადგილას)
კლასში მოსწავლეები გადანაწილებული არიან 3 ჯგუფად თითოეულ ჯგუფში
8-9- მოსწავლეა.
Aფაზა( გამოწვევა
)
მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებისთვის ისტორიის პედაგოგის
შეკითხვები კლასს: 1. საქართველოს
საშინაო და საგარეო მდგომარეობა XIX საუკუნეში. (3 წთ)
აქტივობა 1. ისტორია თითოეულჯგუფს დავალება ჰქონდათ მიცემული წერილობით
გაეცა პასუხი შემდეგ კითხვებზე.
1.
როგორი იყო საზოგადოებრივი ფენები საქართველოში
თერგდალეულთა პოლიტიკურ ასპარეზზე
გამოსვლისას;
2.
დაასახელე რა იყო თერგდალეულთა
მთავარი მიზანი, შეადარეერთმანეთს ევროპული და ქართული ლიბერალიზმის იდეები;
(პრეზენტაცია
Power-pointi)
3.
თერგდალეულებმა რატომ
არ წამოაყენეს პოლიტიკური მოთხოვნები საზოგადოებრივ ასპარეზზე გამოსვლისთანავე?
(7წთ)
აქტივობა 2.ქართული ენა და ლიტერატურა:
ნაწყვეტის ჩვენება ქართული მხატვრული ფილმიდან კაცია ადამიანი?!
ლუარსაბისა და მოურავი დათოს
საუბარი ბატონყმობის შესახებ.
კითხვა-მსჯელობა:
ა) რას ამბობს ლუარსაბი ბატონყმობის შესახებ?
ბ) როგორი შეხედულება აქვს დათოს ბატონისა და ბატონყმობის შესახებ?
გ)ლუარსაბის შეხედულება სწავლა განათლებაზე?
დ) როგორია მწერლის დამოკიდებულება ამ საკითხის მიმართ.
(5 წთ).
აქტივობა 3. სამოქალაქო განათლება:შეკითხვები კლასს:
ა) რა არის თავისუფლება?
ბ) სად ჩაეყარა საფუძველი ადამიანის უფლებების საფუძვლებს?
გ) ადამიანის რა უფლება ირღვეოდა ამ დროს? (5წთ)
Bფაზა (შინაარსის რეალიზება)
აქტივობა 4.ისტორია: მოსწავლეები გაეცნობიან სახელმძღვანელოში
მოცემულ ტექსტს თითოეული ჯგუფი დაამუშავებს
მისთვის განკუთვნილ თემას გამართავენ მსჯელობას.
1)რამ გამოიწვია ანტიბატონყმური
მოძრაობის გაძლიერებაXIXს-ის საქართველოში;
2) როგორ აფასებს ნიკო ნიკოლაძე 1860-იანი წლების რეფორმებს;
3) რატომ არ იყო რუსეთის ხელისუფლება დაინტერესებული საქართველოში რეფორმების
სრულყოფილად გატარებაში? ამ რეფორმებიდან რომელი მიგაჩნიათ ყველაზე თანმიმდევრული
და რატომ და სხვა.( 15წთ.)
ქართული ენა და ლიტერატურა: გაიხსენონ ეპიზოდები მოთხრობიდან ,,კაცია
ადამიანი?! ‘’
ა) ლუარსაბის კარ-მიდამოს აღწერა;
ბ) ლუარსაბის პორტრეტი;
გ) საათაურის გააზრება; (5წთ)
აქტივობა 4.სამოქალაქო
განათლება:
მოსწავლეები ეცნობიან გ.ლეონიძის მინიატურას„მონა“ და მსჯელობენ ადამიანის
თავისუფლების ინდექსზე(10წთ)
აქტივობა 5.ისტორია: თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დავალება
I ჯგუფმა -წარმოადგინოს თავადაზნაურთა ინტერესები, დაიცვას მათი პოზიცია
დაასაბუთოს რატომ ეწინააღმდეგებოდა გლეხთა ყმობიდან გათავისუფლებას.
IIჯგუფმა დაიცვას ყმა-გლეხებთა ინტერესები, დაასაბუთოს არგუმენტებით
(ლიტერატურიდან მოყვანილი მაგალითებით)პირადი თავისუფლებისა და მიწის კერძო საკუთრების
აუცილებლობა.
IIIჯგუფმა „ექსპერტებმა“ მოიშველიონ სამოქალაქო განათლებაში
მიღებული ცოდნა ადამიანის უფლებების შესახებ და შეაფასონ პირველი და მეორე ჯგუფის
წევრთა პოზიციები. (პრეზენტაცია
Power-pointi)
(15წთ)
აქტივობა 6.სამოქალაქო განათლება:
დოკუმენტური ფილმის ჩვენება ადამიანის უფლებების შესახებ
დისკუსია-მსჯელობა ფილმის ირგვლივ;
(10წთ)
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა 8. ისტორია
მოსწავლეები ახსნიან რეფორმების მთავარ მიღწევას და ნაკლს, რომელსაც
ცხრილის სახით წარმოადგენენ( 5 წთ).
აქტივობა 9. (3,2,1) მოსწავლეებს ევალებათ წერილობით ჩამოაყალიბონ:
3.საკითხი რომელიც მოეწონათ გაკვეთილზე;
2.საკითხი რომელიც არ მოეწონათ გაკვეთილზე
1. საკითხი რომელსაც შეცვლიდნენ
(აქ ხდება თვითშეფასება და ურთიერთ შეფასება).
ჩანაწერები გამოიფინება თვალსაჩინო
ადგილას-გალერეაში;
ყველას მიეცემა საშუალება, გაკვეთილის დასრულების შემდეგ იმოგზაურონ „გალერეაში“. (4წთ)
აქტივობა. 10
საშინაო
დავალება:
ისტორია. დაწერე ესე „წერილი მომავლიდან“ გამოკვეთე თერგდალეულთა ის იდეები რომელსაც
დღესაც არ დაუკარგავს აქტუალურობა(2წთ)
ქართული ენა და ლიტერატურა: დაწერე მცირე ესე- რა
არის თათქარიძეობა? (2წთ).
სამოქალაქო განათლბა : წაიკითხე ვაჟა-ფშაველას რას ჰქვიან მშვიდობა
შეფასება:(2წთ)
|
11
|
გაკვეთილის ჩატარების დრო
|
8 აპრილი. 2016 წელი.
|







Комментариев нет:
Отправить комментарий